top of page

    PROGRAMy

Janusz Korczak
"​Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat"
 

 

 

​KU DZIECKU - program wychowania przedszkolnego
 
O autorkach programu
Barbara Bilewicz-Kuźnia – doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Przedszkolnej Instytutu Pedagogiki UMCS. Autorka i realizatorka szkoleń i kursów doskonalących dla nauczycieli w ramach współpracy z Centrum Rozwoju Dziecka w Lublinie; konsultant programów edukacyjnych realizowanych przez TVP Lublin. Zainteresowania naukowe: rozpoznawanie i rozwijanie zdolności poznawczych, twórczych i emocjonalno-społecznych dzieci; nauczyciel, szkoła, przedszkolak i uczeń w okresie reformy edukacji. Autorka programu stymulowania rozwoju zdolności twórczych dzieci sześcioletnich i kilkunastu artykułów naukowych.
Teresa Parczewska – doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, adiunkt na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie, w Zakładzie Pedagogiki Przedszkolnej. Zainteresowania naukowe: badania i aktywność dydaktyczna związane głównie z kształceniem i wychowaniem dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Autorka monografii: Metody aktywizujące w edukacji przyrodniczej uczniów klas I–III (2005), podręcznika: Edukacja ekologiczna w przedszkolu. Wybrane zagadnienia (2009) oraz kilkunastu artykułów w czasopismach o zasięgu krajowym; członek Zespołu Edukacji Elementarnej PAN, Akademickiego Seminarium Edukacji Dziecka przy UAM w Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego – Oddział Lubelski oraz ekspert Komisji Kwalifikacyjnej przy Kuratorium Oświaty w Lublinie; konsultant około 50 odcinków programu edukacyjnego dla dzieci Jedynkowe Przedszkole.
 
Podstawy teoretyczne programu
Podstawą teoretyczną programu Ku dziecku jest koncepcja inteligencji wielorakich Howarda Gardnera, z której wynikają praktyczne cele edukacji: kształcenie i wychowanie skoncentrowane na jednostce, jej zdolnościach i zainteresowaniach, oraz konstruktywizm jako teoria wiedzy, poznawania i uczenia się. W świetle teorii H. Gardnera ludzie różnią się między sobą profilem inteligencji, mającej strukturę złożoną, wieloraką, zaś jej różne aspekty ujawniają sięw procesie rozwiązywania problemów. Intelekt, w rozumieniu H. Gardnera, ma wieloraki charakter, a inteligencja jest zdolnoącią rozwiązywania problemów lub tworzenia produktów, które mają konkretne znaczenie w danym środowisku, kontekście kulturowym czy społecznym; umiejętnością pozwalającą jednostce, chcącej osiągnąć zamierzony cel, znaleść najbardziej odpowiednią drogę do niego prowadzącą. Badacz jest zdania, że poznawczą kompetencję bądź sprawność człowieka lepiej opisuje się w kategoriach zróżnicowanego zbioru zdolności, talentów czy też umiejętności, zwanych inteligencjami.
Intligencja – według autora – to pewien potencjał biopsychiczny, nie jest ona określonym czynnikiem, lecz zbiorem wielu różnych, niezależnych od siebie zdolności, dlatego potencjał przedstawia jako inteligencje wielorakie.W teorii H. Gardnera za podstawę przyjmuje się istnienie u każdej jednostki wielu różnych inteligencji, które w tym programie są określane mianem zdolności. Wyróżnia się zdolności: słowno-językowe (lingwistyczne), wizualno-przestrzenne, muzyczne, cielesno-kinestetyczne, logiczno-matematyczne, interpersonalne, intrapersonalne, przyrodnicze oraz egzystencjalne. Każda inteligencja opiera się na potencjale biologicznym, który określają czynniki genetyczne, a ostatecznie wyraża się w postaci będàcej skutkiem wzajemnych oddziaływań tych czynników oraz czynników środowiskowych. Małe dziecko, według H. Gardnera, tworzy sobie teorie i koncepcje działania świata, zarówno świata fizycznego, jak i świata ludzi. Wówczas rozwijają się u niego zaczątki znajomości podstawowych systemów symbolicznych – języka, liczb, muzyki, przedstawień graficznych i malarskich. Przyswajanie tych systemów odbywa się bez formalnego, bezpośredniego udziału nauczyciela. Dzieci rozwijają te umiejętności, w głównej mierze wchodząc w spontaniczne interakcje z otaczającym światem, zauwazają i odbierają różne formy informacji kulturowych, mają przy tym odmienne potrzeby i przystosowują treść przekazów do różnych struktur motywacyjnych i poznawczych, dlatego też w procesie edukacyjnym należy brać pod uwagę te czynniki rozwojowe.
Zdaniem badacza, w przedszkolu i pierwszych klasach szkoły podstawowej nauczanie powinno być skoncentrowane na odkrywaniu przez dziecko własnych predyspozycji. Dziecko, będące w okresie najbardziej dynamicznego rozwoju, jakim jest wiek przedszkolny, może odnaleść coś, co je szczególnie zainteresuje i będzie zgodne z jego potrzebami, ujawnić zdolności i zainteresowania, które będzie rozwijać w przyszłości w szkole, pracy i w życiu codziennym. Konkludując,
H. Gardner uznaje, że celem szkoły powinno być rozwijanie różnych rodzajów inteligencji, kształtowanie zainteresowań, które odpowiadają konkretnemu spektrum inteligencji każdego ucznia. Edukacja powinna być zorganizowana w taki sposób, by nauczyciele mogli jak najlepiej poznać, zrozumieć i pomóc rozwinąć możliwości dziecka. Gdy nauczyciel oceni te możliwości, istotne jest również poznanie jego stylu poznawczego lub stylu działania, dlatego też niebagatelna jest organizacja przestrzeni edukacyjnej, bogatej w inspirujące i absorbujące uwagą materiały.
W programie Ku dziecku pojęcie inteligencji wielorakich zostało zastąpione terminami „zdolność” oraz „zainteresowanie”. To świadome zamierzenie, a jego celem jest budowanie w opinii nauczycieli, rodziców i osób z szerszego kręgu oddziaływań pozytywnej, rozleglejszej konotacji pojęcia „inteligencja”, czego istotą jest spojrzenie na dziecko przez pryzmat jego zdolności, a nie jego braków lub uchybień w postępowaniu. Ideą przewodnią i filozofią programu jest dostrzeganie w dziecku wszystkich jego osiągnięć, szerokie, wielopłaszczyznowe spojrzenie i interpretacja jego rozwoju, z uwzględnieniem skokowego charakteru tegoż rozwoju, oraz poszanowanie dla indywidualności dziecka. Zależy nam, by nie podkreślać roli czynników poznawczych, kojarzących się z kształceniem intelektu, edukacją, ale by patrzeć na dziecko i jego rozwój wieloaspektowo, uwzględniając aktywność w sferze fizycznej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej.
Ideą przewodną tego programu jest skoncentrowanie się na indywidualnym rozwoju dziecka. Priorytetem jest odkrywanie wielorakich, indywidualnych zdolności i zainteresowań dzieci, pobudzanie ich, wzmacnianie, rozwijanie ze szczególnym uwzględnieniem naturalnej aktywności dzieci i zdolności rozwiązywania problemów.
Program opiera się na założeniu, że nie wszystkie dzieci mają takie same zainteresowania i zdolności, jak również nie wszyscy nauczyciele uczą w ten sam sposób. Dlatego też należy uwzględniać różnice indywidualne między dziećmi, dostrzegalne w praktyce edukacyjnej już na pierwszym szczeblu edukacji, czyli w edukacji przedszkolnej, wykorzystując przy tym współczesne osiągnięcia psychopedagogiczne. Program jest przeznaczony do pracy z dziećmi będącymi na różnych ścieżkach rozwoju, dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych,dziećmi rozwijającymi się prawidłowo i harmonijnie oraz dziećmi o szczególnych lub ponad przeciętnych wymaganiach edukacyjnych i wychowawczych. Zgodnie z teorià H. Gardnera wczesne ustalenie uzdolnień może bardzo pomóc w doborze dowiadczeń korzystnych dla dziecka, ale równie ważne jest ustalenie jego słabych punktów.

PODSTAWA PROGRAMOWA

 

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego opisuje proces wspomagania rozwoju i edukacji dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego w równej mierze pełnią funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Zapewniają dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.

Celem wychowania przedszkolnego jest:

1) wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;

2) budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe; 

3) kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek;

4) rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi;

5) stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci

o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych;

6) troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych;

7) budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;

8) wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;

9) kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej;

10) zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.

Cele te są realizowane we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej przedszkola. W każdym z obszarów podane są umiejętności i wiadomości, którymi powinny wykazywać się dzieci pod koniec wychowania przedszkolnego.

 

Aby osiągnąć cele wychowania przedszkolnego, należy wspomagać rozwój, wychowywać i kształcić dzieci w następujących obszarach:

1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;

2) przestrzega reguły obowiązujące w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

3) w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;

4) wie, że nie należy chwalić się bogactwem i nie należy dokuczać dzieciom, które wychowują się w trudniejszych warunkach, a także, że nie należy wyszydzać i szykanować innych;

5) umie się przedstawić: podaje swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania; wie, komu można podawać takie informacje.

 

2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.

Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby;

2) właściwie zachowuje się przy stole podczas posiłków, nakrywa do stołu i sprząta po sobie;

3) samodzielnie korzysta z toalety;

4) samodzielnie ubiera się i rozbiera, dba o osobiste rzeczy i nie naraża ich na zgubienie lub kradzież;

5) utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.

 

3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;

2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;

3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;

4) w zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach i decyzjach.

 

4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);

2) grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

 

5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;

2) dostrzega związek pomiędzy chorobą a leczeniem, poddaje się leczeniu, np. wie, że przyjmowanie lekarstw i zastrzyki są konieczne;

3) jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;

4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

 

6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić;

2) orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu;

3) zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unika ich;

4) wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych (np. środków czystości);

5) próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.

 

7. Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie;

2) odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).

 

8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc;

3) tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;

4) w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej.

 

9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;

2) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych

kompozycji i form konstrukcyjnych;

3) wykazuje zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i architekturą (także architekturą zieleni i architekturą wnętrz).

 

10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) i odczuwa radość z wykonanej pracy;

2) używa właściwie prostych narzędzi podczas majsterkowania;

3) interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, i zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.

 

11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody, np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę;

2) wie, o czym mówi osoba zapowiadająca pogodę w radiu i w telewizji, np. że będzie padał deszcz, śnieg, wiał wiatr; stosuje się do podawanych informacji w miarę swoich możliwości.

 

12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie;

2) wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);

3) potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę.

 

13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;

2) wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;

3) ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi;

4) rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;

5) wie, na czym polega pomiar długości, i zna proste sposoby mierzenia: krokami, stopa za stopą;

6) zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku.

 

14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki;

2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;

3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;

4) interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;

5) słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami;

6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;

7) rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.

 

15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie, gdzie pracują, czym się zajmują;

2) zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka;

3) wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa;

4) nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii Europejskiej;

5) wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa.

 

Zalecane warunki i sposób realizacji.

W trosce o prawidłowy rozwój psychoruchowy oraz przebieg wychowania i kształcenia dzieci w wieku przedszkolnym zaleca się następujące proporcje zagospodarowania czasu przebywania w przedszkolu w rozliczeniu tygodniowym:

1) co najmniej jedną piątą czasu należy przeznaczyć na zabawę (w tym czasie dzieci bawią się swobodnie, przy niewielkim udziale nauczyciela);

2) co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci – jedną czwartą czasu), dzieci spędzają w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp. (organizowane są tam gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze itd.);

3) najwyżej jedną piątą czasu zajmują różnego typu zajęcia dydaktyczne, realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego;

4) pozostały czas – dwie piąte czasu nauczyciel może dowolnie zagospodarować (w tejpuli czasu mieszczą się jednak czynności opiekuńcze, samoobsługowe, organizacyjne i inne).

 

Zadaniem nauczycieli jest prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji. Z początkiem roku poprzedzającego rozpoczęcie przez dziecko nauki w klasie I szkoły podstawowej należy przeprowadzić analizę gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna). Celem takiej analizy jest zgromadzenie informacji, które mogą pomóc:

1) rodzicom w poznaniu stanu gotowości swojego dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości, odpowiednio do potrzeb, wspomagać;

2) nauczycielowi przedszkola przy opracowaniu indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka, który będzie realizowany w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej;

3) pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznej, do której zostanie skierowane dziecko, w razie potrzeby pogłębionej diagnozy związanej ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

W wielu obszarach wychowania przedszkolnego występują treści edukacji zdrowotnej. Ze względu na dobro dzieci, należy zadbać o kształtowanie ich świadomości zdrowotnej oraz nawyków dbania o własne zdrowie w codziennych sytuacjach w przedszkolu i w domu, współpracując w tym zakresie z rodzicami. W trosce o jednolite oddziaływanie wychowawcze, nauczyciele:

1) systematycznie informują rodziców o zadaniach wychowawczych i kształcących realizowanych w przedszkolu; zapoznają rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego i włączają ich do kształtowania u dziecka określonych tam wiadomości i umiejętności;

2) informują rodziców o sukcesach i kłopotach ich dzieci, a także włączają ich do wspierania osiągnięć rozwojowych dzieci i łagodzenia trudności, na jakie natrafiają;

3) zachęcają rodziców do współdecydowania w sprawach przedszkola, np. wspólnie organizują wydarzenia, w których biorą udział dzieci.

W celu właściwego przygotowania dzieci do podjęcia nauki w szkole podstawowej, nauczyciele powinni znać podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych w zakresie I etapu edukacyjnego, a zwłaszcza klasy I szkoły podstawowej.

RELIGIA
 
Prowadząca:  Agata Białoń
Program edukacji religijnej do klasy "O" pt. "Jezus mnie kocha" pod redakcją ks. S.Łabędowicza. Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu.

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

 

Prowadząca: mgr Małgorzata Rajnoga

 

Program własny opracowany na podstawie programów:

  1. Trzcińska D. - “Gimnastyka kompensacyjno-korekcyjna w przedszkolu” - AWF Warszawa 2005

  2. Owczarek S., Bondarowicz M. - “Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej” - WSiP 1997

  3. Owczarek S. - “Atlas ćwiczeń korekcyjnych” - WSiP 1998

 

Zasadniczym celem postępowania korekcyjnego jest dążenie do kształtowania i korygowania postawy dzieci, kształcenie nawyku prawidłowej postawy, poprawienie wydolności układu oddechowego i krążenia. Poprzez różne formy aktywności fizycznej indywidualnej i zespołowej, zabawy i gry ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych następuje wszechstronny rozwój organizmu, wyrobienie nawyku prawidłowej postawy i rozwijanie cech psychomotorycznych. Założeniem tych zajęć jest poszerzenie umiejętności ruchowych, sportowych oraz popularyzacja ćwiczeń korekcyjnych w atrakcyjnej dla dzieci formie.

Założenia programu gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej

I. Cele programu

Wytworzenie u dziecka nawyku prawidłowej postawy ciała przez skorygowane działanie korekcyjno – kompensacyjnej, przez różne formy aktywności fizycznej indywidualnej i zespołowej oraz systematycznego uczestnictwa w zajęciach gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej wspieranej zainteresowaniem rodziców.

Ogólne cele edukacyjne programu:

  1. Rozbudzenie motywacji dzieci do udziału w zajęciach.

  2. Wdrożenie dzieci do troski o własne zdrowie.

  3. Ukształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych.

  4. Opanowanie przez dzieci umiejętności i ćwiczeń w zabawowych formach zajęć.

  5. Umocnienie wiary we własne siły i akceptacji własnej osoby.

  6. Rozwijanie kreatywności ruchowej dzieci.

  7. Uaktywnienie i zainteresowanie rodziców problematyką zdrowia.

Szczegółowe cele edukacyjne gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej:

  1. Poznanie i akceptacja własnej sylwetki przez dzieci.

  2. Wzmocnienie wiary dzieci we własną wytrwałość i pozytywne efekty ćwiczeń.

  3. Wyrobienie nawyku przyjmowania prawidłowej postawy ciała w różnych sytuacjach.

  4. Opanowanie podstawowych ćwiczeń korygujących wadę postawy ciała.

  5. Wdrożenie do czynnego uczestnictwa i współpracy dzieci w zespole.

  6. Wzbogacanie wiedzy rodziców – pedagogizacja, zajęcia otwarte.

 

II. Treści programu:

  1. Ćwiczenia:

- stymulujące układ oddechowy, krążeniowy, nerwowy i ruchowy;

- ogólnorozwojowe;

- wzmacniające mięśnie posturalne;

- orientacji przestrzennej;

- przeciwdziałające i korygujące odchylenie od prawidłowej postawy;

- rozciągające i zwiększające zakres ruchu w stawach;

- antygrawitacyjne;

- elongacyjne;

- korygujące daną wadę;

- z obciążeniem i wykorzystaniem przyrządów i przyborów.

  1. Zabawy rozwijające inwencję twórczą dzieci, uwzględniające zasady współdziałania, respektowania zasad i ustaleń:

- formy ruchu doskonalące koordynację wzrokowo-ruchową;

- stosowanie niskich i wysokich pozycji Klappa;

- umiejętność ułożenia ciała względem siebie w różnych pozycjach (w siadzie, klęku, leżeniu, w trakcie chodu, biegu, pokonywania przeszkód);

- doskonalenie swoich działań fizycznych poprzez samoocenę i samokontrolę;

- współdziałanie w zespole, pomoc współćwiczącym;

- rozwijanie wiary we własne siły;

- wyrabianie nawyku wykonywania ćwiczeń w domu przy współpracy z rodzicami.

  1. Ćwiczenia oddechowe:

- torem piersiowym;

- torem brzusznym;

- torem piersiowo-brzusznym.

  1. Ćwiczenia relaksacyjno-uspokajające:

- przy muzyce;

- przy opowiadaniach;

- z elementami jogi.

 

III. Założenia organizacyjne:

  • wymiar godzin: 45 minut;

  • miejsce ćwiczeń : sala gimnastyczna;

  • baza: przybory i przyrządy dostępne na terenie placówki;

  • uczestnictwo: grupy 8 osobowe;

  • przygotowanie do zajęć : strój sportowy;

 

IV. Metody zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

  • metoda zabawowo - naśladowcza;

  • metoda bezpośredniej celowości ruchu;

  • metoda ekspresji ruchowej;

 

V. Sposób realizacji programu

Realizując program uwzględnia się następujące czynności:

  • zebranie skierowań lekarskich z opisem wady postawy;

  • podział na grupy;

  • realizacja programu wg podziału na grypy;

  • opracowanie zestawu ćwiczeń domowych do realizacji wspólnie z rodzicami;

RYTMIKA
 

 

Prowadząca: mgr Katarzyna Wojtala

 

OGÓLNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU

Program przeznaczony jest do realizacji na zajęciach z dziećmi 5 i 6 letnimi. Zawiera elementy edukacji muzycznej i rytmicznej. Realizowanie tego programu pozwoli rozbudzić u dzieci zamiłowanie do rytmicznego ruchu przy akompaniamencie muzyki lub śpiewu piosenki, rozwinąć pamięć muzyczną i ruchową oraz umiejętność uczenia się melodii, zapamiętywania rytmów i następstwa ruchów w powiązaniu z muzyką. Ćwiczenia rytmiczno-ruchowe mają przyczynić się do wykształcenia u dzieci dyscypliny, koncentracji, przystosowania się do pracy w zespole oraz wpłynąć korzystnie na rozwój uzdolnień muzycznych dziecka.

 

CELE OGÓLNE PROGRAMU:

Głównym celem kształcenia  jest zapewnienie każdemu dziecku warunków dla jego wszechstronnego i harmonijnego rozwoju oraz kształtowanie różnych umiejętności, sprawności, postaw i nawyków.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU:

• Kształtowanie podstawowych zdolności muzycznych i sprawności psychoruchowych, słuchu muzycznego stosownie do możliwości ucznia.

• Rozwijanie zdolności motorycznych: szybkości, zwinności, skoczności i wytrzymałości.

• Doskonalenie i rozwijanie nawyków ruchowych.

• Kształtowanie poczucia rytmu i zróżnicowania intonacyjnego.

• Rozwijanie wyobraźni przestrzennej i czasowej.

• Wyrabianie pamięci i wyobraźni muzycznej oraz ruchowej.

• Wdrażanie do przestrzegania form obowiązujących w tańcu.

• Wyrabianie umiejętności współpracy w zespole i szybkiego wykonywania poleceń.

• Rozwijanie umiejętności tanecznych.

• Kształtowanie aktywności ruchowej z wyeksponowaniem inwencji twórczej.

 

TREŚCI KSZTAŁCENIA

• Interpretacja ruchowa treści piosenek, reagowanie ruchem na zmiany miary taktu.

• Reagowanie ruchem na dźwięki wysokie, średnie, niskie, długie, krótkie.

• Rytmiczny marsz z akcentem pracy rąk i nóg.

• Nauka podstawowych kroków wybranych tańców ludowych polskich jak i zagranicznych  .

 

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

• Rozpoznaje dźwięki dłuższe i krótsze.

• Recytuje rytmicznie proste teksty z uwzględnieniem tempa, dynamiki, intonacji i barwy głosu.

• Zna i wykonuje podstawowe kroki tańców ludowych polskich jak i zagranicznych .

• Wyraża ruchem określone stany i sytuacje, rozpoznaje nastrój w muzyce.

• Interpretuje ruchowo treści piosenek.

• Reaguje ruchem na dźwięki wysokie, średnie, niskie i sygnały muzyczne.

• Tworzy inscenizację ruchową do piosenek.

• Śpiewa poprawnie poznane piosenki.

 

JĘZYK ANGIELSKI
 
Prowadząca: mgr Natalia Hanas

Kurs języka angielskiego jest realizowany zgodnie z podręcznikiem "Cheeky Monkey 2" autorstwa K.Harper i C.Medwell, wyd. Macmillan.

Jego bohaterką jest zabawna małpka Cheeky, która wraz ze swoimi przyjaciółmi: Tomem, Ellie i lwem Rorym przeżywa mnóstwo fascynujących przygód, podczas których dzieci poznają nowe słownictwo i zwroty (min. nazwy części ciała, zjawisk pogodowych, jedzenia, pomieszczeń w domu, zwierząt itd.). Każda część kursu składa się z sześciu rozdziałów wypełnionych zajmującymi ćwiczeniami, takimi jak dopasowywanie, kolorowanie czy pisanie po śladzie. W podręczniku znalazły się również dodatkowe lekcje tematyczne poświęcone obchodom popularnych świąt. Pacynka - małpka Cheeky - oraz płyta z piosenkami i grą komputerową umożliwiającą utrwalanie materiału w domu, umilają naukę i sprawiają, że mali uczniowie bardziej angażują się w zajęcia.

 

 

OGÓLNOPOLSKIE PROGRAMY EDUKACYJNE

  • Kubusiowi Przyjaciele Natury

  • Akademia Aquafresh

  • Mamo, tato, wolę wodę

  • Pogromcy zarazków

bottom of page